Szwajcaria

Bardzo lubię stukot polskich pociągów. Szwajcarskie pociągi nie stukają. Szwajcarskie pociągi są czyste, eleganckie, dostojne i ruszają zupełnie bezszmerowo. Świetnie pamiętam swój pierwszy wyjazd do Szwajcarii, którą przemierzaliśmy właśnie pociągami, bo to wygodny i świetnie zorganizowany system transportu, dzięki któremu ludzie w ciągu godziny przejeżdżają np. z Zurychu do Lucerny. W Szwajcarii wszystko jest czyściutkie i równo poukładane jak czekoladki w pudełku Lindt’a. Trochę dziwny ten kraj gdzie np. idziesz do  restauracji, która wprawdzie jest otwarta, ale nie wydaje posiłków. Przyszliśmy do restauracji pół godziny za wcześnie, więc musieliśmy grzecznie sobie posiedzieć, poczekać i dopiero z wybiciem godziny 19 mogliśmy zamówić dania. Nie funkcjonuje tam też pojęcie „otwarte do ostatniego gościa”. Przychodzi godzina zamknięcia, to wszyscy grzecznie opuszczają lokal, a gdyby się zagapili, to się ich po prostu wyprasza, a nie czeka aż sami się domyślą, że pora już wyjść.

Ale legendarne opowieści o szwajcarskiej punktualności i skrupulatności nie są wcale przesadzone i mają swoje dobre strony. Miałam przyjemność przebywać w górskiej miejscowości Saas Fe, gdzie przed wyjazdem zaproponowano nam usługę pozostawienia walizek  na dworcu autobusowym z możliwością odbioru ich (UWAGA!) …. na lotnisku w Warszawie. Wprawdzie Szwajcaria ma dobrą reputację, ale  zostawić bagaż gdzieś w górach w Szwajcarii i odebrać go w Warszawie, to wydawało się zupełnie niemożliwe. Zatem odwiedzając tego dnia jeszcze różne miejsca w Szwajcarii, na luzie i bez bagażu, jak to na Polkę przystało, cały dzień zamartwiałam się brakiem bagażu po przylocie do Polski. Bo, że on nie doleci,  byłam prawie prawna.  Jakież było moje zdziwienie, gdy po wylądowaniu na lotnisku Okęcie, moja walizka wyjechała …. jako pierwsza  Każdemu polecam tę usługę. Działa bez zarzutu ze szwajcarską dokładnością.
Szwajcaria jest elegancka, czysta i niezwykle malownicza. Naprawdę świetne miejsce na wyjazd firmowy lub urlop dla tych, którzy potrzebują podczas urlopu czegoś więcej niż leżak i piwo.   Aaaalpy ….. tu się oddycha!!! 

KONTAKT

+ 48 608 057 143 

anna.pawlina2@gmail.com